Haber

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Joe Biden’a soykırımı durdurma çağrısında bulundu

Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas, ABD Başkanı Joe Biden’a, Gazze ve Batı Şeria’da Filistin halkına karşı işlenen soykırımın durdurulması için acil müdahale çağrısında bulundu.

Abbas’ın Filistin topraklarındaki olaylara ilişkin konuşması Filistin devlet televizyonunda yayınlandı.

Abbas konuşmasında şunları kaydetti:

“Uluslararası konumu ve İsrail otoritelerini etkileme gücü nedeniyle özel bir sorumluluğa sahip olan Biden’a sesleniyorum. Size (Biden), resmi ve insani sıfatınızla, bu insani felaketi, hatta İsrail’i durdurmaya çağırıyorum. Temiz insanlarımıza karşı yapılan soykırımı ve kuşatma altındaki insanlarımıza yardım etmek için, “Her türlü soykırım meşru müdafaa olabilir mi? Bu ceza gerektiren bir savaş hatasıdır. Halkımıza yönelik öldürme ve yıkım, insan kapasitesinin ötesindedir.”

Abbas ayrıca İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’teki saldırılarının durdurulması için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

İsrail’in, dün Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda çok sayıda kişinin sığındığı UNRWA bünyesindeki El Fahura Okulu ile Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya kasabasındaki Tel ez-Zater Okulunu bombaladığını hatırlatan Gazze Şeridi’nde konuşan Abbas, ABD Lideri Biden’dan ve diğer dünya ülkeleri başkanlarından bu saldırıların durdurulması konusunda sorumluluk almalarını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu