Haber

İran’ın Bakü Büyükelçisi Musevi Azerbaycan Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

İran’ın Bakü Büyükelçisi Abbas Musevi, İran medyasının Azerbaycan aleyhine yayınları ve bazı İranlı yetkililerin Azerbaycan’a karşı tehdit edici telaffuzları nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, İran medyasının son devirde Azerbaycan aleyhine yürüttüğü propaganda ve karalama kampanyası ile İranlı üst seviye siyasi ve askeri yetkililerin Azerbaycan’ı tehdit edici söylemlerinden duyulun memnuniyetsizlik ve rahatsızlık Büyükelçi Musevi’ye iletildi.

Büyükelçi Musevi’ye, Azerbaycan’ın anayasal yapısına karşı hata işleyen, haklarında tutuklama ve memleketler arası arama kararı bulunan birtakım Azerbaycan vatandaşlarına İran’da yaşama olanağı sağlanmasının da kabul edilemez olduğu, bu kişilerin ülkelerine iade edilmesi gerektiği de aktarıldı.

Azerbaycan’da ayrılıkçılığı kışkırtan ve cezai kovuşturmadan kaçarak başka ülkelerde saklanan birtakım bireylerin İran büyükelçiliklerinde kabul edilmesinin düşmanca bir adım olduğu Büyükelçi Musevi’ye iletildi.

İran’daki Azerbaycan aksisi yayınların ve faaliyetlerin kabul edilemez olduğu tabir edilen Musevi’ye, bu üzere durumların bir an evvel sona erdirilmesinin beklendiği söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu