Ekonomi

TİKA’dan Suriyeli çiftçilere sağım makinesi desteği

Türk İşbirliği ve Bütünleşme Ajansı (TİKA) ile Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde Suriye’nin Çobanbey ilçesindeki çiftçilere sağım makinesi desteği sağlandı.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı ile dini hale getirilen Çobanbey köyünde tarım ve hayvancılık alanında çalışmalar yapılırken, projeler geliştirildiği belirtildi. bölgedeki hayvan sayısını ve verimini artırmak ve hayvan eserlerini daha hijyenik koşullarda pazara ulaştırmak.

TİKA, Kilis İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çobanbey Mahalli Meclisi’nin katılımıyla yürütülen proje kapsamında 30 çiftçiye sağım ünitesi temin edildiği belirtildi.

Sağılan katkı maddesi ile sağım kapasitesi artırılarak hijyenle ilgili sağlık sorunlarının önemli ölçüde azaltılması hedeflendiği kaydedildi.

Açıklamada, TİKA’nın amacının kırsal kalkınma öncelikli olmak üzere gelir getirici tarım projelerini sürdürmek olduğu vurgulandı.

Çobanbey Yerel Meclis Başkanı İsmet Abbas, projenin açılış töreninde yaptığı açıklamada, “Bölgemizin hayvancılık alanında gelişmesi tüm Suriye’nin yararına olacaktır. Türkiye’ye verdiği takviyeler için teşekkür ediyor, projelerin hayırlı olmasını diliyoruz. devam edecek.” sözünü kullandı.

konyaalti-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu