Haber

İtalya Başbakan Yardımcısı: Gazze’de durum dramatik

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, Gazze’deki durumun dramatik olduğunu ve İsrail’i sivillere saldırmamaya ikna etmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Tajani, başkent Roma’da katıldığı toplantıda İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına değindi.

Tajani, “Gazze’deki durum dramatik. İsrail’i sivillere saldırmamaya ikna etmek için elimizden geleni yaptık” dedi. dedi.

Antonio Tajani ayrıca, “Savaşların hastanelerde yapılmaması gerektiği konusunda ABD ile aynı fikirdeyiz” dedi. dedi.

Tajani, Filistinliler ile Hamas’ın birbirinden ayrılması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Sivil halka yardım etmek için her şeyi yapmalıyız. Konumumuz açık. İtalya, Paris Zirvesi’ne Gazze halkına yardım etmek için katıldı. Biz bu konuda son derece kararlıyız. Tüm diplomatik ilişkilerimizde tüm rehinelerin serbest bırakılması ve serbest bırakılması için çalışıyoruz. “Sivil halka yardım edin. Hepsinin hayatta olmasını umuyoruz. Bu aynı zamanda gerilimin azalmasına da yardımcı olacaktır.”

Bölge için iki devletli çözümden yana olduklarını vurgulayan Tajani, Gazze’deki durumun istikrara kavuşturulması ve tarafların ayrı tutulması için Birleşmiş Milletler’in barış gücü gibi unsurlarla bölgede bulunabileceği önerisini yineledi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin yaralandığı açıklandı. Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 48 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 4 bin 650’si çocuk, 3 bin 145’i kadın olmak üzere 11 bin 320 kişi hayatını kaybetti.

7 Ekim’den bu yana İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’teki saldırılarında 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında sınırda 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu